Microsoft
Firma, w której sprzątaczka zarabia lepiej niż dyrektor w Polsce
Początek wielkiej firmy
Jedna z największych na świecie firm branży komputerowej. Najbardziej znana jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office.

Spółka publiczna z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton.

Założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Obecnym szefem firmy jest, po wycofaniu się Gatesa, Steve Ballmer.
Programy z Microsoft-u
Podstawowym produktem Microsoftu są systemy operacyjne dla serwerów i komputerów osobistych o nazwie Windows. Szacuje się, że w 2004 od 90 do 98% komputerów osobistych działało pod kontrolą Windows, a serwerową wersję systemu znaleźć można na co drugim serwerze.[potrzebne źródło]

Część produktów Microsoftu jest ściśle związana z systemem operacyjnym Windows (usunięcie tych programów najczęściej powoduje kłopoty z użytkowaniem systemu) i jest z nim rozprowadzana. Są to:

*przeglądarka internetowa "Internet Explorer"
*klient poczty "Windows Mail" (dawniej "Outlook Express")
*odtwarzacz multimedialny "Windows Media Player"
*program do tworzenia filmów "Windows Movie Maker"
*program do tworzenia DVD "Microsoft DVD Maker"
*edytor grafiki "Paint"
*edytor tekstu "WordPad" i mniej zaawansowany "Notatnik"


Programy biurowe
Drugim filarem przychodów firmy jest oprogramowanie wspierające prace biurowe, w tym przede wszystkim pakiet biurowy Office. Oprócz systemów Windows, wiele aplikacji wchodzących w skład pakietu jest dostępnych także dla komputerów Macintosh firmy Apple:





Bill Gates *procesor tekstu Microsoft Word
*arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel
*system bazodanowy z narzędziami do tworzenia raportów i aplikacji obsługi Microsoft Access
*oprogramowanie do budowy prezentacji Microsoft PowerPoint
*aplikacja do tworzenia notatek Microsoft OneNote
*aplikacja do tworzenia publikacji Microsoft Publisher
*aplikacja do tworzenia stron www Microsoft Expression Web
*program RPM Microsoft Outlook


Inne oprogramowanie
*Rodzina kompilatorów i narzędzi wspomagających budowę oprogramowania Microsoft Visual Studio
*Gry komputerowe, na przykład
*Age of Empires / Age of Empires II / Age of Empires III
*Age of Mythology
*Rise of Nations
*Dungeon Siege / Dungeon Siege II
*Flight Simulator
*Midtown Madness
*Train Simulator
*HALO Combat Evolved / HALO 2 / HALO 3
*Encyklopedie i atlasy (Microsoft Encarta)
*Wspomaganie nawigacji satelitarnej GPS - Microsoft Streets and Trips
*Program do tworzenia multimedialnych pokazów ze zdjęć PhotoStory


Postępowania antymonopolowe
Na przełomie XX i XXI wieku firma kilkakrotnie była oskarżana przed sądem o praktyki monopolistyczne. W 1993 r. proces przeciwko Microsoftowi wytoczył amerykański Departament Sprawiedliwości, argumentując, że koncern nadużywa swojej pozycji monopolistycznej poprzez naciski na sprzedawców komputerów klasy PC, aby nie sprzedawali ich bez dołączonego systemu operacyjnego MS Windows.

Wprawdzie w 1994 r. zawarto ugodę lecz proces został wznowiony pod koniec 1997 r. Tym razem zarzucano firmie praktykę monopolistyczną polegającą na dołączaniu do każdej kopii systemu Windows od Windows 95 począwszy przeglądarki Internet Explorer, którego nie można całkowicie odinstalować bez utraty funkcjonalności systemu operacyjnego. W kwietniu 2000 sąd nakazał podział firmy na część zajmującą się wyłącznie systemami operacyjnymi i część mającą się zajmować wszystkim oprócz systemów operacyjnych. Firma unika podziału dzięki wyrokowi sądu apelacyjnego, w czasie gdy prezydentem USA jest bardziej przyjazny firmie George W. Bush.

Postępowania o praktyki monopolistyczne wszczęto także w Europie. 24 marca 2004 r., po pięcioletnim procesie Komisja Europejska orzekła, że Microsoft nadużywa pozycji dominującej na rynku oprogramowania. Kraje członkowskie Unii zatwierdziły projekt decyzji 9 dni wcześniej.

Postępowanie rozpoczęto gdy konkurencyjna firma Sun Microsystems zaskarżyła Microsoft za odmowę dostępu do szczegółów zasad obsługi interfejsu systemów operacyjnych Microsoftu związanej z serwerami (zagadnienie tzw. licencji przymusowej). W 2000 r. zakres postępowania został rozszerzony o kwestię zbadania skutków zintegrowania odtwarzacza plików multimedialnych Windows Media Player z systemem operacyjnym Windows.

Komisja Europejska nałożyła na koncern rekordowo wysoką grzywnę - 497 mln euro, nakazując ponadto udostępnienie wypracowanych przez firmę technologii i posiadanych praw własności intelektualnej oraz zmianę dotychczasowej strategii, polegającej na włączaniu do systemu operacyjnego Windows aplikacji, na które istnieje szczególnie duże zapotrzebowanie konsumentów. Na początku czerwca 2004 roku Microsoft odwołał się od decyzji Komisji do unijnego Sądu Pierwszej Instancji. Koncern kwestionuje przede wszystkim nakaz dzielenia się wiedzą z konkurentami, który, jego zdaniem, zagraża podstawom rozwoju przemysłu informatycznego.